[DOWNLOAD] "Wyb贸r pism Tom 1" by Roman Dmowski # Book PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Wyb贸r pism Tom 1
- Author : Roman Dmowski
- Release Date : January 26, 2016
- Genre: Civics,Books,Nonfiction,Social Science,
- Pages : * pages
- Size : 1461 KB
Description
Roman Dmowski nale偶y bezsprzecznie do kr臋gu najwybitniejszych polityk贸w polskich XX wieku. Kszta艂towa艂 losy Polski wraz z takimi osobisto艣ciami, jak: Wincenty Witos, Ignacy Paderewski czy W艂adys艂aw Sikorski, ale te偶 jak jego przeciwnik polityczny — J贸zef Pi艂sudski. By艂 przede wszystkim tw贸rc膮 obozu narodowo-demokratycznego, kreatorem my艣li politycznej, spo艂ecznej i idei narodu, czemu wyraz da艂 w ponadczasowych zebranych w tej ksi膮偶ce pismach: My艣li nowoczesnego Polaka, Polityka polska i odbudowanie pa艅stwa oraz Ko艣ci贸艂, nar贸d i pa艅stwo.
„Jestem Polakiem, wi臋c mam obowi膮zki polskie – do tej s艂awnej formu艂y Romana Dmowskiego doda艂bym, 偶e jednym z obowi膮zk贸w Polaka, je艣li nie ka偶dego w og贸le, to co najmniej takiego, kt贸ry chce si臋 mieni膰 wykszta艂conym, jest pozna膰 dorobek my艣liciela, kt贸remu Polska zawdzi臋cza odzyskanie niepodleg艂o艣ci. Ta edycja trzech podstawowych dla zrozumienia jego my艣li i dzia艂alno艣ci dzie艂 jest do tego znakomit膮 okazj膮”.
Rafa艂 Ziemkiewicz
„My艣l polityczna Romana Dmowskiego by艂a cz臋sto krytykowana – z regu艂y stronniczo. Albowiem wbrew obiegowej opinii pisarstwo Dmowskiego nie ma wcale charakteru w膮sko nacjonalistycznego czy szowinistycznego. Wr臋cz przeciwnie, ma艂o kt贸ry polski polityk i ideolog by艂 tak krytyczny wobec wad swojego narodu. My艣li nowoczesnego Polaka, w kt贸rych Dmowski opisa艂 stan polskiego umys艂u, czyta si臋 jak dzie艂o na wskro艣 wsp贸艂czesne. Podobnie rzecz si臋 ma z takimi dzie艂ami, jak Polityka polska i odbudowanie pa艅stwa czy Ko艣ci贸艂, nar贸d i pa艅stwo. To aktualne po dzi艣 dzie艅 swego rodzaju podr臋czniki realistycznego my艣lenia o miejscu Polski w Europie. Dmowski chcia艂, 偶eby jego ksi膮偶ki przyczyni艂y si臋 do przemiany narodu polskiego, jego mentalno艣ci tkwi膮cej w ideologicznych mieliznach XIX wieku. Nie do ko艅ca mu si臋 to uda艂o i cho膰by dlatego warto jeszcze raz, w nowej rzeczywisto艣ci, zapozna膰 si臋 z nimi ponownie. Oka偶e si臋, 偶e jego przestrogi i wskaz贸wki nie straci艂y wiele na aktualno艣ci, zachowuj膮c zaskakuj膮c膮 艣wie偶o艣膰. Tym w艂a艣nie mierzy si臋 warto艣膰 wielkiej my艣li politycznej”.
Jan Engelgard